poniedziałek, 1 marca 2021

Techniki malarskie

 

Malarstwo polega na pokrywaniu płaskiej powierzchni papieru, płótna czy ściany barwnymi plamami i liniami. W malarstwie najważniejszy jest kolor. Artysta za pomocą pędzli i farb tworzy dzieło malarskie, które nazywamy obrazem. 


Obrazy mogą powstawać na papierze, płótnie naciągniętym na drewniane ramy, desce lub ścianie. Malarz może używać różnorodnych rodzajów farb i pędzli. 
Maluje nimi różne typy plam barwnych, tworzy gładką lub chropowatą powierzchnię obrazu. Często do malowania używa sztalug, aby ustawić płótno na odpowiedniej wysokości. 



Posługuje się także paletą do mieszania farb. Pędzel artystyczny jest narzędziem służącym do malowania obrazów. Posiada on końcówkę z naturalnego lub sztucznego włosia, może mieć kształt płaski lub okrągły, jest twardy lub miękki. 



Farba to substancja, która składa się z barwnika w postaci proszku i materiału łączącego zwanego spoiwem. Istnieje wiele technik malowania i wiele rodzajów farb, które pozwalają na dużą różnorodność w tej dziedzinie plastyki.

 

 

Wiesz już, czym jest malarstwo, a teraz przyjrzymy się bliżej wybranym sposobom i metodom malowania, które nazywamy technikami malarskimi.

 

Akwarela jest farbą, którą należy rozpuścić w wodzie. Wykonana nią plama barwna jest przeźroczysta, lekka, prześwituje przez nią podłoże. O tych farbach mówi się, że są niekryjące, rozmyte, delikatne. Akwarelą można malować na suchej lub lekko zwilżonej powierzchni papieru o szorstkiej fakturze, który łatwo wchłania wodę.

 





Gwasz to, podobnie jak akwarela, technika wodna. Farby nazywane gwaszami lub plakatówkami określane są jako kryjące, tzn. gęste i nieprzezroczyste, ponieważ podczas ich produkcji do barwników dodaje się kredy lub bieli. Po wyschnięciu gwasze matowieją, barwy stają się bardziej przygaszone, blade i stonowane.


 


Z farb kryjących, nierozpuszczających się w wodzie, z których korzystają malarze podczas pracy, najbardziej znane są farby olejne. Jak nazwa wskazuje, spoiwem w tego rodzaju farbach jest olej, najczęściej lniany, a niekiedy terpentyna. Farby olejne umożliwiają wielokrotne zamalowywanie plam już nałożonych na płaszczyznę obrazu, mają intensywniejsze barwy niż farby wodne, pozwalają na osiągnięcie ciekawych przejść tonalnych.

 





Farby akrylowe to najmłodsza technika malarska. Obraz namalowany akrylami może przypominać akwarelę lub obraz olejny, ponieważ farby te mają bardzo wiele możliwości zastosowania. Jest to farba rozpuszczalna w wodzie i można nią malować na papierze, płycie czy płótnie. Cechą charakterystyczną farb akrylowych jest to, że szybko schną i po wyschnięciu nie można ich powtórnie rozpuścić w wodzie.

 





Obrazy można tworzyć nie tylko na papierze lub płótnie, ale również na ścianie. Takie obrazy nazywamy freskami lub mozaikami.

 

Fresk to rodzaj malarstwa ściennego, który wymaga używania określonych barwników i farb oraz odpowiednio przygotowanego tynku.

 



Mozaika natomiast powstaje z kolorowych, kamiennych lub szklanych, kostek układanych jedna przy drugiej i przytwierdzonych do powierzchni ściany.

 



Jeszcze innym rodzajem obrazu jest witraż. Tworzą go kawałki kolorowego szkła połączone ołowiana spoiną. Piękno barw witraży uwidacznia się pod wpływem światła. Dlatego umieszcza się je w oknach, a ich kolory zależą od pory dnia i natężenia światła słonecznego.

 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Grafika

  Czym jest grafika? Grafika obejmuje dzieła powstające dzięki powielaniu na podłożu odbitek z matryc. Matrycą nazywamy płytę z utrwalonym...