wtorek, 2 lutego 2021

Perspektywa aksonometryczna i umowna

 

Perspektywa aksonometryczna (równoległa)

Aby przedstawić bryły z trzech stron jednocześnie, np. z góry, z przodu i z boku, stosujemy perspektywę aksonometryczną. Ten sposób rysowania wiernie ukazuje budowę przedmiotów, ale nie zawsze odzwierciedla je tak, jak je widzimy — np. w aksonometrii prezentujemy wszystkie boki obiektu bez ich zwężania. W rysunku aksonometrycznym ważna jest duża liczba elementów, które możemy przejrzyście zaprezentować w jednym widoku, a nie wrażenie naturalności trójwymiarowej przestrzeni. Perspektywa aksonometryczna jest często stosowana w podręcznikach i projektach, m.in. dotyczących budowy maszyn, elementów wnętrz czy budownictwa, ponieważ lepiej niż zbieżna oddaje rzeczywiste wymiary brył.


Porównanie perspektywy zbieżnej i aksonometrycznej


W perspektywie zbieżnej krawędziowej bryłę narysowano z użyciem dwóch punktów zbiegu na linii horyzontu. Powoduje to, że ściany domu na ilustracji zwężają się zgodnie z prawami skrótu perspektywicznego.



W perspektywie aksonometrycznej krawędzie bryły skierowane w jedną stronę nie zbiegają się ze sobą. Poszczególne krawędzie rysowane są równolegle do danego z trzech kierunków: głębokości, szerokości i wysokości. Kierunki te oznacza się za pomocą osi: X, Y i Z. Boki oraz góra lub dół przedmiotu są ustawione pod ustalonymi kątami, bez skrótów perspektywicznych.





Na rysunkach projektowych ukazano wnętrze pokoju oraz wygląd domu. Dzięki aksonometrii łatwo wyobrazić sobie rozmieszczenie poszczególnych mebli w trójwymiarowej przestrzeni oraz kompozycję bryły budowli.



Perspektywa umowna - nowoczesne eksperymenty

Twórcy początku XX w. przestali uważać perspektywę zbieżną za najlepszy sposób ukazywania otaczającej rzeczywistości. Ich celem nie było już wywołanie iluzji trójwymiarowej przestrzeni. Malarze nie chcieli tworzyć swoich dzieł przy pomocy zasad geometrii — woleli opierać się na własnej wyobraźni. Dlatego nowatorscy artyści zaczęli eksperymentować ze sposobami ukazywania świata: łączyli różne rodzaje perspektywy oraz widoki postaci i przedmiotów obserwowanych z kilku stron. Tworzyli również zupełnie płaskie przedstawienia albo inspirowali się zabiegami perspektywicznymi stosowanymi w prehistorii i starożytności.




NOTATKA Z LEKCJI

 1.Perspektywa aksonometryczna ukazuje bryły z trzech stron jednocześnie, np. z góry, z przodu i z boku, bez zwężeń i skrótów perspektywicznych.

2.Perspektywę umowną możemy określić eksperymenty twórców z przedstawianiem przestrzeni, m.in. łączenie różnych rodzajów perspektywy z elementami płaskimi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Grafika

  Czym jest grafika? Grafika obejmuje dzieła powstające dzięki powielaniu na podłożu odbitek z matryc. Matrycą nazywamy płytę z utrwalonym...